Kaszerowanie wieloliniowe

Kaszerowanie wieloliniowe

Multiauftragskopf Do izolacji cieplnej budynków często wykorzystuje się wełnę mineralną jako niepalny materiał izolacyjny. Z reguły okleja się przy tym materiały izolacyjne różnego rodzaju foliami. Aby nanieść kleje termotopliwe na folię albo na podłoże, często wykorzystuje się wieloliniowe głowice aplikacyjne. Te specjalne głowice aplikacyjne są odpowiednie do takiego zastosowania, ponieważ struktura podłoża jest często nierówna, powierzchnia do oklejenia duża, a aplikacja powinna przebiegać równomiernie. Głowice wieloliniowe nie są tym samym co systemy wielogłowicowe, w których każda głowica sterowana może być oddzielnie.

 

Głowice wieloliniowe do aplikacji wyposażone są w położone blisko siebie dysze. Równocześnie nanoszonych może być wiele linii kleju w bardzo małych odstępach. Przy czterech lub więcej dyszach mówimy o wieloliniowych głowicach aplikacyjnych. Obecnie nasi klienci korzystają z wersji wyposażonych w nawet do 100 dysz.

Głowica wieloliniowa MK2/150 na 14 linii kleju z precyzyjną dyszą M5 szpic 1,5 mm

Wełna szklana, skalna czy mineralna składają się z różnych surowców naturalnych, które są topione w procesie produkcji. Powstające włókna formuje się w maty za pomocą podstawowych procedur rozciągania, wirowania lub tłoczenia powietrza. Na maty naklejone mogą zostać w zależności od obszaru zastosowania włókniny lub folie.

Naklejone warstwy mogą mieć różne właściwości i zastosowania:

  • ochrona przed uszkodzeniami,
  • zadrukowanie wzorcem cięcia i znacznikami do montażu,
  • jasne kolory włóknin do optycznego rozjaśniania pomieszczeń,
  • odprowadzająca wodę, oddychająca warstwa,
  • izolacja akustyczna,
  • pomoc montażowa,
  • i wiele więcej.
  • Przy pomocy kleju termotopliwego osiągnąć można dobre połączenie dwóch warstw w formie pasm, np. folii albo włókniny z pasmem wełny mineralnej. Przy kaszerowaniu celem jest sklejenie całej powierzchni.

     

    Dlaczego nie głowica szczelinowa?

    Kaschierte Dämmung

    Przy gładkich, równych powierzchniach zastosować by można głowice szczelinowe. Te działają jednak w kontakcie z powierzchnią. Przez szorstką strukturę materiałów izolacyjnych głowice szczelinowe szybko by się zużywały. Stosowane głowice wieloliniowe pracują bez kontaktu z materiałem. Zużywanie i zanieczyszczanie dyszy jest ograniczone.

     

    Dlaczego nie aplikacja przy pomocy sprayu??

     

    Wieloliniowe głowice aplikacyjne mają jeden moduł, do którego podłączonych może zostać wiele dyszy. Przy dyszach tych może zostać przekroczony minimalny odstęp 22 mm. Dzięki małemu odstępowi między szpicami dyszy zapewnione może zostać perfekcyjne pokrycie przy klejeniu.

    Jeśli zamocowane zostałyby dysze sprayowe w tak małych odstępach, rozpryskiwany klej zanieczyściłby sąsiednią dyszę. Powstający obraz nanoszenia byłby nieregularny i niepełny.