Głowice wypływowe - Glosariusz

Głowice wypływowe

Głowice wypływowe stosuje się w przypadku rozwiązań zautomatyzowanych. Głowica wypływowa składa się z korpusu, modułu i elektrozaworu.

Rodzaje zastosowań głowic wypływowych

Różnego rodzaju głowice wypływowe stosuje się w przypadku, kiedy przy dużej liczbie produktów dąży się do obniżenia kosztu za sztukę, manualne nanoszenie produktu pistoletem ręcznym nie jest wystarczająco precyzyjne, kwestie operacyjne nie pozwalają na aplikację ręczną lub aplikacja musi być nadzorowana. Głowice mogą zostać domontowane do np. maszyny pakującej i podłączone pod nadrzędne sterowanie sterownikiem PLC albo sterowane osobnym programatorem odcinków aplikacji. Zazwyczaj głowice wypływowe montowane są na stałe, a przedmiot poddany obróbce jest prowadzony poniżej.

Głowice wypływowe do aplikacji liniowej

W zależności od potrzeb, klej jest nanoszony na powierzchnię liniowo lub punktowo. Można zastosować jedną lub więcej głowic wypływowych. Jeśli używa się większej ilości głowic wypływowych, to można ułożyć je w bloku, razem z innymi modułami, lub ustawić osobno. Klej termotopliwy może być w takim przypadku również aplikowany poziomo, a nawet w szczególnym przypadkach - „do góry nogami”.

Głowice wypływowe do aplikacji natryskowej

Jeśli przedmioty poddawane obróbce mają do siebie trwale przylegać dużą powierzchnią, stosuje się głowice wypływowe do aplikacji natryskowej. Głowice wypływowe do aplikacji natryskowej warto stosować również wtedy, kiedy dąży się do zminimalizowania zużycia kleju. Cienkie nitki kleju są ruchem powietrza przesuwane na bok, zbierane i koliście nanoszone na przedmiot poddawany obróbce. Ruch względny między głowicą wypływową i przedmiotem poddawanym obróbce sprawia, że powstaje płaski obraz aplikacji kleju. Klejem nie zostaje pokryta cała powierzchnia, powstają linie, a w miejscach przecięcia - punkty. Ten sposób aplikacji stosuje się przede wszystkim przy klejeniu tworzyw piankowych, papieru i kartonów. Możliwości aplikacji ogranicza typ kleju termotopliwego. W zależności od lepkości, czasu otwartego i elastyczności używać można tylko niektórych klejów.

Głowice szczelinowe

Głowice szczelinowe to rodzaj głowic wypływowych do aplikacji liniowej. Zamiast dyszy za pomocą kołnierza montuje się dystrybutor kleju, który rozprowadza bardzo cienką warstwę kleju na całej konkretnej szerokości. Przy zastosowaniu głowic wpływowych do aplikacji liniowej lub natryskowej zachowany zostaje odstęp między głowicą a przedmiotem poddawanym obróbce, głowica szczelinowa ma jednak kontakt z substratem. Ponieważ dochodzi do tarcia między substratem a głowicą szczelinową, krawędź głowicy wykonana jest nie z mosiądzu czy aluminium, lecz ze stali (częściowo hartowanej). Głowice szczelinowe firmy BÜHNEN to doskonała jakość konturu aplikacji i precyzyjne nanoszenie kleju, zarówno w przypadku aplikacji w trybie start-stopowym, jak i kontynuacyjnym.

Budowa głowicy wypływowej

Do korpusu przyłączyć można ogrzewanego węża, można go również zamontować na stojaku. W korpusie znajduje się ogrzewanie z grzałką i czujnikiem temperatury. Poprzecznie przez korpus przechodzą otwory do prowadzenia kleju i sprężonego powietrza. Wiele typów głowic ma również filtry z sitem o dużej gęstości.