Aplikacja spray

Aplikacja spray

Schemazeichnung eines Sprühauftrag-Kopf
Schematyczny rysunek głowicy spray

W dniu 15.06.1979 zgłoszona została specyfikacja patentowa DE 2924174 C2 metoda i dysza urządzenia do nakładania kleju na substrat.

Wynalazcy Franz Hartmann, Alfred Böttcher i Carl Siegmann odkryli nową metodę obróbki kleju Hot Melt: Dzięki temu wynalazkowi aplikacja spray znalazła swoje miejsce w przetwórstwie przemysłowym. Do tego momentu znana była tylko aplikacja liniowa. Zastrzeżenie patentowe opisuje następujące korzyści:

„(...) Zalety wynalazku polegają w szczególności na tym, że rozpylony klej oddziałuje na cienkie paski na substracie, przy czym strefa oddziaływania może być określona na podstawie kształtu dyszy i kąta strumienia rozpylonego kleju(,) oraz odległości między dyszą a substratem. W porównaniu ze znanym uwalnianiem kleju w kształcie koralika, można w ten sposób wykonać klejenie na dużych powierzchniach o odpowiednio dużej wytrzymałości. Dzięki rozpylaniu stosunkowo duże powierzchnie substratu mogą być równomiernie pokryte niewielką ilością kleju (...)”

Aplikacja spray – ogólne informacje

Sprühauftrag-Standbild
Migawka: Aplikacja – spray

Jeśli elementy muszą być klejone na dużej powierzchni, wybierana jest aplikacja spray. W zależności od zastosowania, aplikacja jest wykonywana za pomocą głowicy spray lub pneumatycznego urządzenia ręcznego. Cienkie pasmo kleju jest odbijane na boki przez wstępnie podgrzany wir powietrza, przenoszone i nanoszone na obrabiany przedmiot w okręgu. Poprzez ruch względny pomiędzy urządzeniem aplikującym a obrabianym przedmiotem można stworzyć płaski wzór aplikacji. Tutaj nie cała powierzchnia jest zwilżona klejem, lecz tylko linie i zagęszczone punkty na przecięciu okręgów.

Schematische Darstellung des Sprühauftrags

Ten rodzaj aplikacji stosowany jest głównie do klejenia pianek, papieru i kartonu.

Nie każdy klej Hot Melt nadaje się do aplikacji spray. Kleje o lepkości powyżej 15 000 mPas nie mogą być aplikowane przez aplikację spray. Ze względu na wysoką lepkość nie jest możliwe stworzenie cienkiego pasma kleju, które może być przenoszone przez wir powietrzny.

Nie można również stosować klejów o krótkim czasie otwarcia. Mogą być one łatwe do zastosowania, ale podczas aplikacji tak bardzo się schładzają, że tracą swoją adhezję. Poprzez wstępne podgrzanie powietrza rozpylanego można zredukować ten efekt.