Czym są plastyfikatory?

Plastyfikatory to substancje chemiczne dodawane do niektórych tworzyw sztucznych w celu zwiększenia ich elastyczności i zmniejszenia kruchości. Substancje te są włączane do tworzywa sztucznego, aby poprawić jego elastyczność i giętkość. Plastyfikatory mogą być również nazywane środkami uplastyczniającymi.

Plastyfikatory w klejach Hot Melt

Do produkcji klejów Hot Melt wykorzystuje się surowce, polimery bazowe, żywice, plastyfikatory i dodatki, które są mieszane w mieszalnikach w wysokich temperaturach. Żywice i plastyfikatory są ugniatane z polimerem bazowym. Proporcje mieszaniny różnią się w zależności od rodzaju kleju Hot Melt.

Typowymi plastyfikatorami, mającymi znaczenie dla klejów Hot Melt, są na przykład biały olej medyczny/techniczny i poliizobutylen (skrót: PIB).

Plastyfikatory w podłożach

W kontekście klejenia plastyfikatory mogą stwarzać problemy, ponieważ wpływają na przyczepność lub wytrzymałość połączeń kleju. Oto kilka powodów, dla których plastyfikatory mogą stanowić wyzwanie podczas klejenia:

wooden hand holding a wooden exclamation mark
  1. Migracja: Plastyfikatory mogą migrować z tworzyw sztucznych / podłoży i przenikać do sąsiednich materiałów / klejów. Podczas nakładania kleju na powierzchnię plastyfikator może dyfundować z tworzywa sztucznego do kleju. W konsekwencji zmieniają się właściwości kleju, który staje się bardziej miękki. Spada jego kohezja (wytrzymałość wewnętrzna).
  2. Zanieczyszczenie powierzchni: Plastyfikator przenika do spoiny kleju. Powoduje to utratę adhezji kleju względem podłoża. Powstająca warstwa graniczna plastyfikatora powoduje „pocenie”. Gdy plastyfikatory z tworzyw sztucznych dostaną się na klejone powierzchnie, mogą pogorszyć przyczepność kleju do tych powierzchni, tworząc tłustą lub oleistą warstwę, która utrudnia adhezję.

Wybór odpowiedniego kleju

W celu ochrony połączeń kleju przed negatywnym wpływem plastyfikatorów można stosować odpowiednie kleje (np. reaktywne kleje Hot Melt lub wybrane poliamidy), które są z nimi kompatybilne. Jest to szczególnie ważne w branżach, gdzie powszechnie stosuje się tworzywa sztuczne zawierające plastyfikatory, takich jak przemysł motoryzacyjny i technologia medyczna.

Przykład zastosowania w technologii medycznej i przemyśle motoryzacyjnym w celu łączenia ze sztuczną skórą, która może zawierać plastyfikatory.

black and white dentist chair and equipment
Anwendungsbeispiel in der Medizintechnik für Klebungen mit Kunstleder, welches Weichmacher enthalten kann.

Buehnen_pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *