Pomiar twardości według Shore’a: czynnik przy wyborze klejów Hot Melt

Czym jest twardość według Shore’a?

Twardość według Shore’a, nazwana na cześć amerykańskiego inżyniera Alberta Ferdinanda Shore’a, to metoda pomiaru twardości materiałów. Pierwotnie opracowana z myślą o gumie i materiałach elastycznych, od lat dwudziestych XX wieku stała się ważnym narzędziem w różnych gałęziach przemysłu. Pomiar wykonywany jest za pomocą durometru, urządzenia wyposażonego w trzpień ze sprężyną, które jest dociskane do powierzchni materiału w celu oznaczenia głębokości penetracji.

Twardość według Shore’a dla klejów Hot Melt

W przypadku klejów Hot Melt stosowany jest zwykle test twardości Shore’a A. Badanie to pozwala określić twardość kleju poprzez pomiar odporności na penetrację trzpienia durometru. Wyższa twardość według Shore’a oznacza sztywniejsze i mniej elastyczne połączenie, podczas gdy niższa twardość wskazuje na bardziej miękkie i elastyczne połączenie.

Test twardości metodą Shore’a to szybka i stosunkowo prosta metoda pozwalająca określić twardość klejów Hot Melt i rozróżnić konsystencję między różnymi partiami lub materiałami.

Przykładowo sypkie granulaty kleju Hot Melt mają stosunkowo wysoką twardość Shore’a. Kleje stosowane w produkcji pianek / tapicerki mają niską wartość Shore’a, ponieważ połączenia klejowe muszą być elastyczne.

Rzut oka na szczegóły

Twardość według Shore’a jest niewątpliwie mniej istotnym aspektem przy wyborze klejów Hot Melt, ale jest to jeden z wielu elementów, które bierzemy pod uwagę przy doborze produktu. Nasze laboratorium bada wszystkie istotne aspekty, aby znaleźć rozwiązanie optymalnie dostosowane do Twojego zastosowania. Oferujemy fachowe doradztwo i wsparcie, które pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, a tym samym zoptymalizować procesy produkcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *