Jak działa pistolet do kleju na gorąco i kto go wymyślił?

Pistolet do kleju na gorąco, nazywany również pistoletem lub urządzeniem do klejenia na gorąco, jest niezbędnym narzędziem zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony, niemniej jednak każdy prędzej czy później będzie miał z nim styczność. Kto jest twórcą tego przydatnego wynalazku i jak doszło do jego powstania?

Polygun

Według nekrologu zamieszczonego w gazecie Boston Globe, George Schultz został okrzyknięty „wynalazcą pierwszego przemysłowego pistoletu do klejenia na gorąco”. Jak podaje Globe, w 1954 roku założył w Bostonie firmę Industrial Shoe Machinery, którą w 1973 roku sprzedał firmie 3M. Gdzieś po drodze wynalazł Polygun, „pierwszy przemysłowy pistolet do klejenia na gorąco”. Firma 3M produkowała te pistolety pod nazwą „Polygun” do 2006 roku, kiedy to zmieniła ich nazwę na „Scotch-Weld”.

Najwcześniejszym powiązanym patentem, jaki można przypisać George’owi Schultzowi, było urządzenie do dozowania materiałów termoplastycznych. Został on przyznany 2 czerwca 1971 roku. Na rysunku widać pistolet do kleju na gorąco ze spustem, przy czym klej jest przechowywany w zbiorniku wewnętrznym, a nie doprowadzany w formie sztyftów. Choć pan Schultz z pewnością był wynalazcą jakiegoś pistoletu do kleju na gorąco, to na pewno nie był wynalazcą tego pistoletu do kleju na gorąco.

Pistolet do wyciskania tworzyw sztucznych

Być może pierwszym prototypem pistoletu do klejenia na gorąco był pistolet do wyciskania tworzyw sztucznych, stworzony w 1949 roku przez Williama R. Myersa i Alberta S. Tennanta. Urządzenie zostało zaprojektowane do topienia tworzywa sztucznego i nakładania go na haczyki wędkarskie w celu wykonania much do łowienia ryb. Tworzywo sztuczne było podawane do urządzenia w postaci wstążek, a nie sztyftów i nie stosowano w nim kleju termoplastycznego. Niemniej jednak, zawiera ono wiele części i komponentów współczesnego pistoletu do kleju na gorąco, a późniejsi wynalazcy często nawiązywali w swoich patentach do pistoletu do wyciskania tworzyw sztucznych Myersa i Tennanta.

Jak w przypadku każdego wynalazku, przypisanie go jednej osobie nie ma sensu. Na powstanie pistoletu do kleju na gorąco złożyło się wiele części i elementów, takich jak rozwój tworzyw termoplastycznych, ewolucja pistoletów do wyciskania tworzyw sztucznych i ogólne zapotrzebowanie na urządzenie przenośne, które połączy wszystkie te elementy. Pistolet do kleju na gorąco, który wszyscy znamy i lubimy, posiada wiele funkcji i ulepszeń, które nie były dostępne w najwcześniejszych wersjach.

40 Jahre Klebecolt

W 1975 roku Heinz Bühnen wyruszył w podróż do Ameryki. W USA obeznany z technologią syn założyciela firmy Heinricha Bühnen odkrył coś zupełnie nowego: Tak zwany Klebe-Colt – pistolet do kleju Hot Melt w sztyfcie. Klebe-Colt jest uważany w Niemczech za przodka wszystkich pistoletów do kleju na gorąco.

W 1976 jako pierwszy wprowadził pistolet do kleju w sztyfcie na rynek niemiecki. Była to absolutna innowacja w Niemczech! Wiele lat później nie sposób wyobrazić sobie przemysłu i handlu, a także rynku DYI, bez tych praktycznych urządzeń. Pistolety do kleju stały się „dorosłe”: od czasów ich powstania, obecnie dostępne są urządzenia, które mogą służyć do obróbki dużych ilości i sztyftów kleju o średnicy do 18 mm.

Przegląd naszej aktualnej oferty pistoletów na klej w sztyfcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *