Nadchodzi zimna pora roku!

Dni stają się krótsze, a temperatury spadają. Nadeszła zima. Czy wiesz, że temperatura zewnętrzna ma wpływ na wiązanie kleju?

Zimne materiały

W miejscach magazynowych na regałach wysokiego składowania lub w pomieszczeniach pomocniczych często panują niższe temperatury niż w pomieszczeniach produkcyjnych. To, co ma sens w przypadku ograniczenia kosztów ogrzewania, ma negatywny wpływ na jakość klejenia.

Zimne substraty szybciej odprowadzają ciepło z kleju Hot Melt. Przyspieszony proces stygnięcia kleju może prowadzić do szybszego czasu wiązania. Jeżeli produkty, które mają być sklejone, nie zostaną połączone w czasie otwartym, nie ma szans na ich zwilżenie. W skrócie: Nie zostaną prawidłowo sklejone.

Podczas przygotowania do pracy należy wziąć pod uwagę różne temperatury otoczenia. Z wyprzedzeniem przenieś materiały z chłodniejszych pomieszczeń do cieplejszych obszarów produkcyjnych.

Dzięki temu później dostarczone produkty mają czas, aby osiągnąć temperaturę otoczenia. Nic nie stanie na przeszkodzie skutecznemu klejeniu.

Czy w pobliżu stacji klejenia są drzwi zewnętrzne?

Otwieranie i zamykanie drzwi zewnętrznych lub bram często powoduje wahania temperatury w pomieszczeniach roboczych. Również w takim przypadku trzeba się liczyć ze zmienionymi właściwościami kleju Hot Melt.

Zasadniczo w niskich temperaturach można oczekiwać skróconego czasu otwartego i czasu wiązania, a w temperaturach wysokich wydłużenia tych czasów.

Dlatego ustawienie systemu należy zawsze dostosować do warunków temperaturowych. W niskich temperaturach temperaturę aplikacji można nieco podnieść, w wysokich temperaturach należy ją obniżyć.

Zmiany te muszą mieścić się w zakresie zalecanej temperatury przetwarzania, która jest określona dla danego kleju Hot Melt. W przypadku zbyt niskich temperatur może dojść do zmiany lepkości.

Aby uzyskać wysokiej jakości wiązanie, bardzo ważne jest, aby temperatura otoczenia była w miarę możliwości stabilna. Jeżeli temperatura otoczenia zmienia się zbyt mocno z powodu przeciągów, należy zamknąć obszar produkcyjny i wyposażyć go w klimatyzację.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Fachowe terminy z naszego glosariusza:

Wiązanie: Czas między aplikacją a naprężeniem mechanicznym na spoinie.

Zwilżanie: Zachowanie kleju podczas rozprowadzania na powierzchni.

Czas otwarty: Okres między aplikacją a klejeniem.

Substrat: Termin substrat odnosi się do klejonych materiałów.

Latest posts by Heike Lau (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *