Różnorodność dysz liniowych: precyzja w aplikacji kleju

Istnieje wiele technologii i narzędzi, które mają na celu precyzyjną i wydajną aplikację kleju tam, gdzie jest on potrzebny. Kluczowym elementem tego procesu jest dysza. Dysza stożkowa, dysza rurowa, stożek dyszy (z kapilarą), dysza rurowa okrągła, dysza rurowa płaska, a nawet dysza liniowa – istnieje wiele modeli do wyboru, a każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowania i właściwości.

Budowa dyszy

Zasadniczo wszystkie dysze liniowe są zaprojektowane tak, aby tworzyć linię kleju. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej złożona niż sama zasada. Wybór odpowiedniej dyszy zależy od różnych czynników, w tym konkretnego zastosowania, używanego kleju Hot Melt i wybranej metody aplikacji.

Dysza ma zwykle kształt stożka, co umożliwia precyzyjne dozowanie kleju. Średnica wewnętrzna dyszy w dużej mierze decyduje o ilości aplikowanego kleju Hot Melt. Obowiązuje prosta zasada: mniejsza średnica oznacza mniej kleju, podczas gdy większa średnica oznacza więcej kleju. Średnica 3,0 mm jest uważana za dużą.

Na szczególną uwagę zasługują dysze o średnicy mniejszej niż 0,5 mm, gdyż aplikacja przy ich użyciu zależy od lepkości stosowanego kleju Hot Melt. Często potrzebne jest wysokie ciśnienie, aby zapewnić czyste nakładanie kleju. W przypadku małych średnic stosuje się filtry wstępne, które chronią przed zatykaniem.

Zachowanie przy odrywaniu

Aby poprawić odrywanie nitki kleju, niektóre modele dysz wyposażone są we wkładkę kapilarną. Im cieńsza ścianka kapilary, tym lepsze odrywanie nitek. Ponadto niektóre modele posiadają kołnierz ochronny, który zapobiega uszkodzeniu kapilary i końcówki dyszy.

Decydujące znaczenie ma wybór materiału, z którego wykonana jest dysza. Stosowane są stal, stal nierdzewna, aluminium i mosiądz. Mosiądz zapewnia optymalną kontrolę temperatury podczas aplikacji kleju ze względu na dobrą przewodność cieplną, ale jest stosunkowo podatny na zużycie. Z kolei stal nierdzewna jest twardsza i bardziej odporna, ale ma niższą przewodność cieplną.

Regularna wymiana

Należy pamiętać, że dysze są częściami zużywającymi się i muszą być regularnie czyszczone, a w razie potrzeby wymieniane, aby zapewnić precyzyjną aplikację kleju. Dysza może zużywać się w kontakcie z materiałami, a także z powodu „wymywania” przez klej Hot Melt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *