Wkłady klejowe – średnica 11 czy 12 mm?

Ciągle otrzymujemy pytania typu: „Czy wkłady o średnicy 12 mm pasują też do pistoletów do klejenia o średnicy 11 mm?”, albo „Czy jest różnica między wkładami klejowymi o średnicy 11 i 12 mm?”

Odpowiedź jest krótka: nie ma ani wkładów 11 ani 12 mm!

W związku z tym, że pistolety do kleju na gorąco pochodzą pierwotnie z USA, pomiary nie są oparte na danych metrycznych. Wkład klejowy ma z reguły średnicę nominalną ½ cala, co odpowiada ~12,7 mm.

Inne popularne rozmiary to:

  • miniwkład klejowy do klejenia na gorąco w rozmiarze 5/16″ (zwany 7 mm)
  • wkłady klejowe do klejenia na gorąco w rozmiarze 1/2″ (zwane 11 lub 12 mm)
  • wkłady klejowe do klejenia na gorąco w rozmiarze 5/8″ (zwane 15 lub również 18 mm)

Ponadto są jeszcze egzotyki jak na przykład średnica 1″ lub ⅝” z ryflowaną powierzchnią.

Tolerancje techniczne średnicy wkładu klejowego

Do tego dochodzi jeszcze proces produkcji wkładów klejowych: polega on na napełnianiu form gorącym wkładem, schładzaniu przed cięciem na długość (często na odcinki 20 lub 30 cm). W trakcie procesu kurczą się w pewnym stopniu, co w zależności od składu prowadzi do nieco różnych średnic.

Pistolety do kleju na gorąco przesuwają stopniowo większą części wkładu za pomocą mechanicznego systemu transportowego do komory podgrzewającej. Uszczelka zapobiega również wydostawaniu się gorącego kleju do tyłu. Oba systemy mają techniczną tolerancję w zakresie dokładnej średnicy wkładu.

To, czy producent wkładu klejowego decyduje się na oznaczanie swoich klejów jako wkłady o średnicy 11 mm lub 12 mm nie zmienia nic w zakresie użyteczności.

Jak działa pistolet do kleju na gorąco?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *