Zastosowanie klejów w przemyśle samochodowym

Kleje Hot Melt i urządzenia dla przemysłu samochodowego

Reaktywne i niereaktywne kleje Hot Melt są szeroko stosowane w przemyśle samochodowym. Zapewniają one swobodę w zakresie projektowania, przez co ilość elementów klejonych lub laminowanych w samochodzie rośnie. Klej na gorąco może być również stosowany do usuwania wgnieceń w lakierze.

Automatyzacja i niezawodność procesu prowadzą do w pełni automatycznych procesów aplikacji i klejenia. Ręczne procesy klejenia nadal stosowane są jednak podczas montażu kabli i usuwaniu wgnieceń. W naszej ofercie można znaleźć wiele produktów odpowiednich do tych dwóch technik aplikacji.

 

Laminowanie elementów wewnętrznych

Bagażnik w samochodzie musi być gotowy na różne zastosowania, które można łączyć za pomocą reaktywnych i niereaktywnych klejów Hot Melt. W tym miejscu wymienić można klejenie wykładziny na podłodze przestrzeni ładunkowej, laminowanie tylnych siedzeń filcem igłowanym i osłonę paneli bocznych.

W zależności od wymagań i procesów obróbki stosowane są różne rodzaje klejów: Obejmują one od klejów wiecznie żywych przez kleje na bazie poliolefiny, do reaktywnych klejów Hot Melt na bazie poliuretanu.

Ze względu na zwiększone wymagania w zakresie LZO i zamgławienia stosowane są coraz częściej kleje PUR. Równocześnie na rynek wprowadzane są kleje wiecznie żywe. Rozwój produktów PUR sprawia, że następuje przejście od klejów o ograniczonych wymaganiach w zakresie oznakowania do klejów bez oznakowania.

Kleje wiecznie żywe stosowane są za to do laminowania na linii dzięki odpowiednim właściwościom w zakresie czasu otwartego. W przypadku klejów PUR stosuje się zazwyczaj powłokę wstępną z etapem reaktywacji podczas laminowania.

 

Produkcja podsufitki

Oprócz dyspersji PU, do laminowania kompozytu tekstylno-piankowego na ramie dachu stosowane są również reaktywne i niereaktywne kleje Hot Melt.

Od spodu dachu wykonywany jest cały szereg połączeń w celu optymalizacji akustyki, które później nie są widoczne. Oprócz pianek znajduje się tam wiele kabli, które mocuje się za pomocą kleju Hot Melt. Kable mocowane są również w fotelach z funkcją ogrzewania.

 
 

Listwy progowe

Podświetlane listwy progowe cieszą się coraz większą popularnością i są coraz częściej montowane w samochodach. Klej służący do ich mocowania musi być bardziej odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych niż produkty stosowane wewnątrz samochodu. Z tego powodu stosowane są kleje Hot Melt PUR.

Kleje PUR dzięki swoim właściwościom doskonale radzą sobie z wyzwaniami w zakresie łączenia różnych tworzyw sztucznych, np. ABS, PC itd. z elementami metalowymi. Szeroki zakres adhezji w połączeniu z właściwościami klejenia i uszczelniania przemawiają za tymi klejami Hot Melt.

 

Elementy ozdobne, logo, osłony, klipsy

Za pomocą klejów PUR można również łączyć wiele elementów montażowych.

Należy wymienić tutaj:

  • Elementy ozdobne w obszarze konsoli środkowej
  • Logo na kluczykach do samochodu
  • Logo na kołpakach
  • Klipsy mocujące na wszystkich panelach wewnętrznych
 

Szybki kontakt

Imię i nazwisko(*)
Please type your full name.

Telefon
Ungültige Eingabe

Adres e-mail(*)
Invalid email address.

Państwa wiadomość
Ungültige Eingabe