Specjalistyczne zastosowania

Kleje Hot Melt i urządzenia do specjalnych zastosowań

Specjalistyczne zastosowania wymagają często kompleksowej współpracy między wszystkimi zaangażowanymi partnerami: oprócz klienta należy tu często producent maszyn OEM. Obie strony określają swoje wymagania w specyfikacjach, które należy uwzględnić przy wyborze techniki aplikacji i klejów.

Aby spełnić niestandardowe wymagania, często trzeba je odtworzyć we własnym laboratorium. Aby osiągnąć dobry wynik w rozumieniu klienta, wykorzystuje się całą kompetencję w zakresie technologii aplikacji i klejów.

 

Odlewnia branży samochodowej

W przemyśle odlewniczym, w odlewniach żeliwa poliamidy stosuje się przede wszystkim do klejenia pakietów rdzeni. Firma BÜHNEN ma w swojej ofercie poliamidy, które doskonale nadają się do pakietów rdzeni (wodnych / etanolowych) do wygładzania z późniejszym suszeniem w tunelu suszącym.

W odlewniach aluminium stosuje się kleje poliolefinowe lub EVA. Wymagania stawiane klejom stosowanym do odlewania w formach piaskowych lub do łączenia pakietów rdzeni są wysokie. Kleje Hot Melt wymagają szerokiego okna czasowego przy małej szybkości wiązania. Krótka prędkość wiązania w połączeniu z wysoką wytrzymałością wstępną umożliwia szybką dalszą obróbkę rdzeni wytwarzanych w procesie cold-box lub hot-box. W zależności od stopnia automatyzacji stosuje się pistolety do klejenia lub urządzenia do topienia.

 

Klejenie montażowe

Klejenie montażowe jest często specjalną aplikacją. Pokazany przykład to w pełni zautomatyzowane klejenie uszczelki do pokrywy kanistra. Planowany cykl, proces i substraty zostały określone w rozmowach na miejscu. Wewnętrzne laboratorium firmy BÜHNEN przeprowadziło symulację procesu i przetestowało różne kleje. Określone materiały stawiały wysokie wymagania przy wyborze kleju.

Dzięki współdziałaniu doradztwa, know-how w zakresie klejenia Hot Melt i zastosowanej technologii aplikacji można było z powodzeniem wdrożyć wymagania konstruktora maszyny, klienta i procesu.