Po cichu – izolacja akustyczna

Po cichu – izolacja akustyczna

Dźwięki odbite to dźwięki, który powstają, gdy ludzie lub maszyny poruszają się po podłożu, np. po podłodze. Powstające odgłosy odbierane są przez nasze ciało. Akustyka budowlana rozróżnia dźwięki odbite od dźwięków transmisyjnych. Jaki jest pozytywny wpływ klejów termotopliwych na akustykę pomieszczeń, dowiecie się Państwo z naszego artykułu.

 

Izolacja akustyczna

 

Dźwięki odbite to na przykład stukanie obcasów po twardym podłożu. Ograniczanie odgłosów odbywa się poprzez wybór podłoża pochłaniającego dźwięki. Dźwięki odbite słyszalne są w obrębie jednego pomieszczenia. Wyłożenie podłogi pomieszczenia dywanem pozwala na ograniczenie odgłosów.

Zabezpieczenie przed dźwiękami transmisyjnymi uwzględnić trzeba już na etapie stanu surowego. Dźwięki transmisyjne słyszalne są w pomieszczeniach obok, poniżej albo powyżej źródła odgłosów. W starszych budynkach słychać na przykład wirowanie pralki albo można pisać protokoły na temat aktywności dzieci sąsiadów… 

 

Pod ogrzewanie podłogowe, przed montażem kable grzewczych kładzione są na posadzkę pasma tłumiące dźwięki.

 

Verlegung der Trittschalldämmung

 

Niewiele osób wie, że kleje termotopliwe odgrywają ważną rolę przy produkcji materiałów izolacyjnych. Również przy wykonywaniu izolacji akustycznej wykorzystywany jest klej termotopliwy: włókniny łączone są z amortyzującymi płytami z włókna albo piankowymi. Kleje pełnią przy tym kluczową funkcję: służą do kaszerowania poszczególnych warstw.

Kaszerowanie to zastosowanie, którego nie sposób pominąć w tym kontekście. Polega na łączeniu ze sobą wielu warstw materiałów tego samego lub różnego rodzaju. Odpowiednim środkiem do łączenia są kleje termotopliwe.

Klej termotopliwy, np. nasz D62779, nanoszony jest przy pomocy głowic aplikacyjnych na dużą powierzchnię płyt izolacyjnych. Na wartwę EPS (polistyrenu ekspandowanego) lub XPS (polistyrenu ekstrudowanego), zwanych potocznie styropianem, przyklejona zostaje folia. Folia ta często zadrukowana jest wzorem, pomocnym między innymi przy montażu kabli grzejnych.

 

Tankanlage HB 6350
HB 6350-6Klej termotopliwy przetwarzany jest na przykład przy pomocy urządzenia zbiornikowego HB6350-6. Wyposażone jest ono w 6 ogrzewanych węży i 6 przyłączonych głowic aplikacyjnych oraz w podgrzewacz powietrza.