Klasyfikacja klejów: polimer bazowy EVA

Klasyfikacja klejów: polimer bazowy EVA

Poli(etylen-co-octan winylu), czyli EVA to często używany polimer bazowy przy standardowych klejeniach. Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie m.in. we florystyce, rzemiośle i w przemyśle opakowań.

Kleje termotopliwe oparte na EVA to bez wyjątków ciała stałe, o przeźroczystej bazie. Są substancjami wieloskładnikowymi, o specyficznych właściwościach uzyskiwanych celowo przez odpowiednie łączenie różnych polimerów i składników dodatkowych. Kleje EVA zawierają ok. 33% polimeru. Polimery te wykazują dobrą łączliwość z dodatkami uszlachetniającymi. Dodatkami tymi mogą być np. żywica, wosk, olej, wypełniacze albo lepiszcza, które mają wpływ na płynność, czas otwarty i czas wiązania, punkt mięknienia czy barwę. Dopiero dzięki swojemu składowi klej uzyskuje charakterystyczne właściwości.


Kleje termotopliwe na bazie EVA wyróżniają się między innymi stosunkowo krótkim czasem otwartym i czasem wiązania. Te typy klejów w formie sztyftów często obrabiane są za pomocą pistoletów do klejenia na gorąco. Jedna z zalet klejów EVA: poli(etylen-co-octan winylu) został uznany w rozporządzeniu CLP (nr 1272/2008) za bezpieczny i nie podlega obowiązkowi znakowania zgodnie z wytycznymi EG.

Chemische Formel EVATemperatura obróbki klejów tego rodzaju wynosi zazwyczaj między 170 a 200 °C. Niemal obojętna struktura zapewnia dobrą stabilność termiczną. Oznacza to, że EVA niezawodnie zachowuje w tych temperaturach swoje właściwości związane z kohezją i wytrzymałością klejenia.

Zbyt wysoki stres termiczny może jednak uszkodzić słaby punkt w łańcuchu polimeru: zniszczone zostaje podwójne wiązanie O=C. Połączenie to może zostać rozerwane w temperaturze powyżej 210 °C.


Powstaje wówczas kwas octowy, co prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli kleje EVA mają być obrabiane w takich lub wyższych temperaturach, poleca się zainstalowanie na miejscu pracy wentylacji wyciągowej. Należy wziąć też pod uwagę, że przy wysokiej temperaturze zmieniają się właściwości kleju. Jeśli planujecie Państwo takie zastosowanie, koniecznie proszę skonsultować się z miejscowym partnerem BÜHNEN..


Przede wszystkim wyważony stosunek adhezji i kohezji oraz stosunek ceny do jakości decydują o sukcesie tego typu klejów. Stąd wiele klejów termotopliwych w postaci sztyftów, dostępnych w marketach budowlanych i dla celów hobbystycznych, bazuje na polimerze EVA.
Zalety klejów EVA:

  • uniwersalne zastosowanie
  • zrównoważony stosunek adhezji i kohezji
  • dobry stosunek cena/jakość
  • bezpieczny dla zdrowia i nieobjęty obowiązkiem znakowania
  • dobra stabilność termiczna do 200°C


Ograniczenia klejów EVA:

  • słaba adhezja przy niskoenergetycznych, niepolarnych powierzchniach (np. tworzywach sztucznych PP, PE, PS)
  • zazwyczaj nieodpowiednie, jeśli wymagany jest długi czas otwarcia