Nowość na rynku: HB 720 K

 

Nowy pistolet HB 720k

Co najbardziej złości klientów? Takie pytanie zadali sobie nasi projektanci i konstruktorzy podczas pracy nad nowym pistoletem HB 720 K. Marnowanie pieniędzy i zasobów, brak możliwości pracy – tak brzmiały odpowiedzi.

Zbyt wczesna wymiana jeszcze nie całkiem opróżnionego kartusza, uszkodzenie urządzenia przez wyciek reaktywnego kleju – to najczęstsze przyczyny problemów przy pracy.

Nasze motto brzmiało: podnieśmy technikę ręcznych urządzeń na nowy poziom. Dumnie prezentujemy nowego członka rodziny wing.line®.

 

Po pistoletach ręcznych HB 240 i 250, HB 720 K jest już trzecim modelem z nowej linii wing.line®.

Jego design bardzo odbiega od urządzeń znanych na rynku. Użytkownicy mają nie tylko poczuć, ale także zobaczyć różnice w stosunku do urządzenia poprzedniej generacji – HB 700.

Największym wyzwaniem dla techników było uczynienie widzialnym czegoś, czego nie można zobaczyć.

Popularne na rynku kartusze o pojemności 310 ml, których używa się do klei termotopliwych PUR lub POR, wykonane są z nieprzejrzystego aluminium. W momencie, kiedy kartusz umieszczony zostaje w zbiorniku urządzenia, sprawdzenie poziomu napełnienia staje się niemożliwe.

Każdy, kto pracował z reaktywnymi klejami w kartuszach, musiał polegać na swoim wyczuciu co do czasu pracy i wagi urządzenia. Często dochodziło przez to do przedwczesnej wymiany kartusza, co było irytujące, kiedy nie był jeszcze do końca opróżniony.

 

Na potrzeby pistoletu HB 720 K opracowano nowość w skali światowej w dziedzinie reaktywnych klei termotopliwych: wskaźnik poziomu napełnienia kartusza.

 

 

Podświetlany wyświetlacz LED pokazuje poziom napełnienia kartusza. Pięć kresek oznacza, że kartusz jest pełny, kiedy świeci już tylko jedna kreska – kartusz jest niemal opróżniony. Kiedy na wyświetlaczu nie świeci już żadna kreska, kartusz jest pusty.

Jako element dodatkowego wyposażenia dostępny jest podgrzewacz do kartuszy, który pozwala uniknąć dłuższych przerw w produkcji.

Wymiana kartusza przebiega w prosty sposób. Nową pokrywę zbiornika odkręcić można wygodnie jedną ręką. Przedtem koniecznie było trzymanie urządzenia przez chwilę w górze, aby ostatnie krople kleju ściekły z powrotem do kartusza. Pusty kartusz wyciąga się ze zbiornika obcęgami, a następnie w zbiorniku umieszczony może zostać nowy, wstępnie podgrzany kartusz. Poprzez zamknięcie pokrywy kartusz zostaje automatycznie otwarty dzięki dwóm znajdującym się w środku kolcom. Ryzyko zranienia w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami zostało tu zredukowane do minimum.

Nowy zbiornik powleczony jest PTFE.

Zbiornik w poprzednich modelach wykonany był z niepowleczonego aluminium. Kiedy dochodziło do wylania się niewielkiej ilości kleju podczas wymiany kartuszy, klej przereagowywał w zbiorniku. Wyjęcie zaklejonego kartusza było możliwe tylko przy użyciu znacznej siły – albo wcale.

Niebezpieczeństwo to znika wraz z wprowadzeniem nowej wersji zbiornika.

PTFE (potocznie Teflon®) bardzo trudno wchodzi w reakcje. Nawet agresywne kwasy nie naruszają teflonowej powłoki ani z nią nie reagują. Nie istnieją niemal żadne materiały, które mogłyby trwale przywrzeć do PTFE, ponieważ charakteryzuje się on niezwykle niskim napięciem powierzchniowym.

Te właściwości pozwalają uniknąć (całkowitej) awarii urządzenia na skutek wycieku kleju PUR/POR. Kartusz może zostać wyjęty nawet kiedy klej już stwardniał!

Wszystkie użyte części urządzenia są wolne od silikonu. Na przejrzystym wyświetlaczu umieszczonym na podstawie urządzenia odczytać można informacje o przerwach serwisowych,

Temperaturę można oczywiście ustawiać z dokładnością do 1°C, aby sprostać wymaganiom wrażliwych reaktywnych klejów termotopliwym.

Zalety pistoletu HB 720 K

  • Czujnik poziomu napełnienia wraz ze wskaźnikiem LED
  • Szybko osiągana gotowość do pracy i przetwarzanie dużych ilości kleju bez przerw dzięki bardzo wysokiej wydajności topienia
  • Zbiornik z powłoką teflonową
  • Wszystkie części konstrukcyjne wolne od silikonu
  • Automatyczna redukcja temperatury
  • Zdejmowany stojak
  • Akcesoria: konsola robocza, stacja robocza, sterownik czasowy, dysze, balanser, podgrzewacz do kartuszy
  • Urządzenie przystosowane do pracy na balanserze