Powłoka antyadhezyjna - Glosariusz

Powłoka nieprzywieralna – szczegółowe wyjaśnienie

Powłoka PTFE (politetrafluoroetylen) w zbiorniku do topienia, która zapobiega przywieraniu klejów Hot Melt do ścianek zbiornika.

Bardzo niskie napięcie powierzchniowe PTFE sprawia, że żaden inny materiał nie przyklei się do tego materiału.

Ułatwia to czyszczenie zbiornika do topienia. Doskonałe właściwości ślizgowe materiału powłoki powodują efekt samosmarowania.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ zbiornik do topienia nie jest gładki, a jest wyposażony w żebra grzewcze dla lepszego rozprowadzania ciepła.

Antihaftbeschichtung bei Heißkleber
HB 720 K do klejów reaktywnych ze zbiornikiem z powłoką PTFE

 

PTFE

PTFE jest obecnie najczęściej stosowanym fluoropolimerem w wielu gałęziach przemysłu, znanym pod nazwami handlowymi, takimi jak Teflon®, Dyneon TM, Fluon® lub Gore-Tex®.

Właściwości termiczne PTFE sprawiają, że materiał ten nadaje się do naszych zastosowań, ponieważ jest stabilny w szerokim zakresie temperatur. Materiał ma wytrzymałość termiczną od -200 do +260 stopni Celsjusza.

PTFE został wynaleziony w 1938 doku przez chemika Roya Plunketta. Był to przypadkowy produkt uboczny: Amerykanin pracował dla firmy DuPont i szukał optymalnego czynnika chłodniczego do lodówek.

W 1954 roku Colette Grégoire wpadła na pomysł powlekania garnków i patelni teflonem. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę: zaledwie dwa lata później założyła firmę Tefal.

PTFE in Schmelzgerät
Nowy zbiornik do topienia Meler Micron