Klej na ciepło i gorąco - Glosariusz
 • seria wing.line
  Większa wydajność oraz lepsza ergonomia - seria wing.line
 • Ręczne pistolety pneumatyczne
  Ręczne pistolety pneumatyczne
 • Jesteśmy tu dla Państwa: nasz zespół warsztatowy | Naprawy systemów klejowych
  Jesteśmy tu dla Państwa: nasz zespół warsztatowy | Naprawy systemów klejowych
 • one4all - Części kompatybilne
  one4all - Części kompatybilne
 • seria wing.line
 • Ręczne pistolety pneumatyczne
 • Jesteśmy tu dla Państwa: nasz zespół warsztatowy | Naprawy systemów klejowych
 • one4all - Części kompatybilne

Glosariusz

Właściwe spoiwo przemysłowa do różnych zastosowań

Zarówno w branży samochodowej, jak i do etykietowania i przemysłu meblowego niezbędne jest zastosowanie klejów najwyższej jakości. Rozwój i produkcja spoiw przemysłowych jest zadaniem, realizowanym przez specjalistów.  Oferują oni najwyższej jakości kleje w różnych postaciach: Oprócz pałek, spoiwa przemysłowe dostępne są również w postaci granulatu oraz nabojów. W przypadku zapotrzebowania na większe ilości możliwe jest wykorzystywanie klejów w blokach lub w beczkach. Zastosowanie spoiw przemysłowych jest proste, a ich skład bazuje na różnych recepturach.

Kleje Holt Melt, użytkowane w przemyśle nie zawierają rozpuszczalników

Kleje topliwe nie zawierają rozpuszczalników, ich topienie odbywa się w warunkach rozgrzania. Różne formy dostawy uwarunkowane są niezbędną ilością i techniką aplikacji. W przypadku prostych zastosowań, typowych dla florystyki, problem rozwiązują pistolety, trzymane w dłoniach. Klej w bloku nadaje się raczej do prac, podczas których wykorzystuje się jego znaczne ilości za pośrednictwem systemów zbiornikowych, w takim przypadku wykorzystuje się również granulaty, łatwiejsze w stosowaniu. Najbardziej istotnym czynnikiem jest tu wydajne i oszczędne zastosowanie spoiw przemysłowych.

Przekładka rozdzielająca

Release-Liner auf Versandtasche

Przekładka rozdzielająca (ang. release paper lub release liner) służy do ochrony powierzchni lub do produkcji określonego układu powierzchni.

Szczególnie istotna jest powierzchnia nieprzywierająca. Przeprowadza się to przez odbywającą się podczas produkcji impregnację lub przez powlekanie odpowiedniego papieru lub innego właściwego materiału nośnikowego, np. folii. Odpowiednimi materiałami są silikony, oleje i tłuszcze, a także polipropylen i fluorowęglowodory. 

Przekładki rozdzielające są powszechnie stosowane w życiu codziennym w celu ochrony lepkich powierzchni przed zabrudzeniem lub przypadkowym przyklejeniem do opakowania, np.

 • w naklejanych etykietach,
 • w taśmach klejących,
 • w środkach higienicznych,
 • w plastrach medycznych.

 

Głowice wypływowe

Głowice wypływowe stosuje się w przypadku rozwiązań zautomatyzowanych. Głowica wypływowa składa się z korpusu, modułu i elektrozaworu.

Rodzaje zastosowań głowic wypływowych

Różnego rodzaju głowice wypływowe stosuje się w przypadku, kiedy przy dużej liczbie produktów dąży się do obniżenia kosztu za sztukę, manualne nanoszenie produktu pistoletem ręcznym nie jest wystarczająco precyzyjne, kwestie operacyjne nie pozwalają na aplikację ręczną lub aplikacja musi być nadzorowana. Głowice mogą zostać domontowane do np. maszyny pakującej i podłączone pod nadrzędne sterowanie sterownikiem PLC albo sterowane osobnym programatorem odcinków aplikacji. Zazwyczaj głowice wypływowe montowane są na stałe, a przedmiot poddany obróbce jest prowadzony poniżej.

Głowice wypływowe do aplikacji liniowej

W zależności od potrzeb, klej jest nanoszony na powierzchnię liniowo lub punktowo. Można zastosować jedną lub więcej głowic wypływowych. Jeśli używa się większej ilości głowic wypływowych, to można ułożyć je w bloku, razem z innymi modułami, lub ustawić osobno. Klej termotopliwy może być w takim przypadku również aplikowany poziomo, a nawet w szczególnym przypadkach - „do góry nogami”.

Głowice wypływowe do aplikacji natryskowej

Jeśli przedmioty poddawane obróbce mają do siebie trwale przylegać dużą powierzchnią, stosuje się głowice wypływowe do aplikacji natryskowej. Głowice wypływowe do aplikacji natryskowej warto stosować również wtedy, kiedy dąży się do zminimalizowania zużycia kleju. Cienkie nitki kleju są ruchem powietrza przesuwane na bok, zbierane i koliście nanoszone na przedmiot poddawany obróbce. Ruch względny między głowicą wypływową i przedmiotem poddawanym obróbce sprawia, że powstaje płaski obraz aplikacji kleju. Klejem nie zostaje pokryta cała powierzchnia, powstają linie, a w miejscach przecięcia - punkty. Ten sposób aplikacji stosuje się przede wszystkim przy klejeniu tworzyw piankowych, papieru i kartonów. Możliwości aplikacji ogranicza typ kleju termotopliwego. W zależności od lepkości, czasu otwartego i elastyczności używać można tylko niektórych klejów.

Głowice szczelinowe

Głowice szczelinowe to rodzaj głowic wypływowych do aplikacji liniowej. Zamiast dyszy za pomocą kołnierza montuje się dystrybutor kleju, który rozprowadza bardzo cienką warstwę kleju na całej konkretnej szerokości. Przy zastosowaniu głowic wpływowych do aplikacji liniowej lub natryskowej zachowany zostaje odstęp między głowicą a przedmiotem poddawanym obróbce, głowica szczelinowa ma jednak kontakt z substratem. Ponieważ dochodzi do tarcia między substratem a głowicą szczelinową, krawędź głowicy wykonana jest nie z mosiądzu czy aluminium, lecz ze stali (częściowo hartowanej). Głowice szczelinowe firmy BÜHNEN to doskonała jakość konturu aplikacji i precyzyjne nanoszenie kleju, zarówno w przypadku aplikacji w trybie start-stopowym, jak i kontynuacyjnym.

Budowa głowicy wypływowej

Do korpusu przyłączyć można ogrzewanego węża, można go również zamontować na stojaku. W korpusie znajduje się ogrzewanie z grzałką i czujnikiem temperatury. Poprzecznie przez korpus przechodzą otwory do prowadzenia kleju i sprężonego powietrza. Wiele typów głowic ma również filtry z sitem o dużej gęstości.

Dysze liniowe

Dysza stożkowa, dysza rurowa, dysza stożkowa z wkładem kapilarnym, dysza rurowa okrągła, dysza rurowa płaska, dysza liniowa – nazw jest wiele.

W zasadzie we wszystkich dyszach liniowych dzieje się to samo: formuje się linia kleju. Jak powiedziano, w zasadzie…. Rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana.

Wszystkie urządzenia manualne i głowice aplikacyjne potrzebują do podania kleju, dyszę. Wybór dyszy zależy od zastosowania, wykorzystanego kleju termotopliwego i rodzaju aplikacji.

Budowa dyszy

Dysza zwęża się w kierunku otworu wylotowego. Powstaje w związku z tym często forma stożka. Przy otworze wylotowym podaje się średnicę wewnętrzną. Średnica ta określa ilość (szerokość linii) wypływu kleju termotopliwego.

Wytyczna: mniejsza średnica – mniej kleju, większa średnica– więcej kleju.

Jako dużą określa się średnicę o wielkości 3,0 mm.

Schema einer Kapillardüse

Małe średnice o wielkości poniżej 0,5mm mogą być krytyczne! W przypadku pracy z małymi średnicami należy stosować klej posiadający niższą lepkość. Często potrzebne jest wysokie ciśnienie, aby uzyskać dobre wyniki. Wysokie ciśnienie można ustawić  na odpowiednim urządzeniu zbiornikowym do topienia i pompowania kleju termotopliwego.  

W przypadku tak małych średnic, dysza potrzebuje także filtr umieszczony w głowicy, zmniejszający niebezpieczeństwo zatkania. W celu ochrony stosuję się filtry w głowicy lub tzw. filtr liniowy instalowany pomiędzy wężem a głowicą.

Aufbau einer Klebstoffanlage
Rysunek 4 Przykład instalacji z filtrem liniowym serii B 100Mesh

 

Dla uzyskania lepszej dokładności aplikacji kleju termotopliwego i do ograniczania zjawiska tzw. „anielskich włosów”, niektóre modele dysz posiadają wkład kapilarny. Kapilara jest to rurka o małej średnicy wewnętrznej i cienkiej grubości ściany.Kapillardüse

Stożek dyszy z wkładem kapilarnym do pistoletów pneumatycznych

Im cieńsza ściana, tym lepsze odrywanie nici.

W celu ochrony rurek kapilarnych i czubka dyszy niektóre modele wyposażone są w kołnierz.

Materiały: Mosiądz i stal szlachetna

Do produkcji dysz wykorzystuje się stal, stal szlachetną, aluminium i mosiądz. Stal, aluminium i materiały miedziane mają swoje zalety i wady.

Jako przykład: Mosiądz jest stopem miedzi i cynku w kolorze złotym. W zależności od stosunku wymieszania, kolor mosiądzu może być od pomarańczowo-złotego do jasnożółtego.  

Mosiądz ze względu na bardzo dobrą zdolność przewodzenia ciepła 120 Watt (W/(m*K) nadaje się jako materiał na dysze. Dzięki temu można utrzymać wymaganą temperaturę do aplikacji kleju. Mosiądz nie jest jednak odporny na zużycie, między innymi dlatego, że materiał jest miękki. Takie dysze wykorzystuje się głównie do sprzętu ręcznego lub pistoletów mechanicznych (na sztyfty).

Stal szlachetna jest twardsza niż mosiądz i w związku z tym bardziej wytrzymała. Zdolność przewodzenia ciepła wynosząca 15 Watt (W/(m*K) jest dużo niższa niż mosiądzu. Z powodu małej zdolności przewodzenia ciepła, dysze z tego materiału są krótsze niż dysze z mosiądzu. Dysze ze stali szlachetnej zabudowuje się często na automatycznych głowicach aplikacyjnych. Jako materiał izolacyjny do tych dysz nakłada się w niektórych wariantach na korpus ze stali szlachetnej płaszcz sylikonowy.

Zużycie dyszy

Dysze są częściami zużywalnymi. W celu osiągnięcia prawidłowej aplikacji należy je regularnie czyścić z resztek kleju. Jeżeli linia klejowa wychodząca z głowicy aplikacyjnej nie jest już prosta, nadszedł czas wymiany dyszy.

Zużycie przy otworze wewnętrznym powstaje wskutek „wymywania” przez klej termotopliwy. Od zewnątrz dysza ściera się wskutek kontaktu z  materiałami. Na brzegi dyszy działają na przykład papier i karton (jak papier ścierny).

W przypadku pistoletów ręcznych, w których klej nakłada się poprzez kontakt z materiałem, po dłuższym czasie można nawet rozpoznać ulubiony kierunek aplikowania kleju.

Abgenutze Düse
Dysza liniowa HB 220 nowa
Abgenutze DüseDysza liniowa HB 220 ukośnie zeszlifowana

Grzałki

Grzałki to komponenty elektroniczne, w których w elemencie grzejnym dochodzi do przemiany prądu elektrycznego w energię termiczną. Dzieje się tak podczas przepuszczania prądu przez przewodzący materiał oporowy. Elementy grzejne mogą mieć różną średnicę, długość i moc elektryczną.

Grzałki szybko i równomiernie ogrzewają zbiornik, dysze i pokrywę. Grzałki nie mają bezpośredniej styczności z klejem, ogrzewają jedynie komorę grzewczą lub zbiornik urządzenia. W mniejszych urządzeniach, takich jak nieskomplikowane pistolety do klejenia na gorąco, temperatura jest ustawiona na stałe. W przypadku bardziej zaawansowanych pistoletów do klejów termotopliwych temperatura może zostać uregulowana elementami sterowania analogowego lub elektronicznego. Grzałki są wymienne.

Inne rodzaje konstrukcji grzałek:

 • Skrętka grzejna
 • Przewód grzejny
 • Taśma grzejna
 • Rękaw grzewczy
 • Mata grzejna lub
 • Grzejnik drabinkowy